verslo pokyčių ir krizių valdymo tinklaraštis

Sveiki atvykę! Tai verslo pokyčių ir krizių valdymo tinklaraštis!

Gyvūnai, sporto psichologija ir verslas – kas tarp jų bendro?

Kartą vieno kolegos paklausė: kada pirmą kartą supratai, kad mokymai yra tavo pašaukimas? Jis atsakė – tuomet, kai būdamas kelių metų vaikas, imitavo paukščių plasnojimą ir taip mokė juos skristi.

Šią istoriją prisiminiau ne veltui. Daug laiko ieškojau principų, analogijų, kurias būtų galima pritaikyti versle bei vadovavime. Paukščiai bei visas gyvūnų pasaulis yra viena iš tų sričių, kaip ir sportas bei sporto psichologija, iš kurių verslas galėtų daug ko išmokti. Todėl šis verslo pokyčių ir krizių valdymo tinklaraštis bus ne tik pilnas verslo patarimų, bet ir kupinas pavyzdžių tiek iš gyvūnų pasaulio, tiek iš sporto psichologijos.

Pokyčiai? „Falling feels like flying for a while“

Vienas iš pagrindinių mano įsitikinimų, kuriuo remiuosi kaip vadovas – tikėjimas į begalinį žmogaus potencialą. Tai prilyginčiau 10 pavarų dviračiui, gaila tik tai, kad naudojame kokias 3-4, o kitų net nesame įjungę arba net nežinom, jog jos tokios egzistuoja. Paradoksalu, tačiau viena iš priežasčių, kodėl tai neįvyksta,- pokyčių baimė, kuri susijusi su klaidų baime – dėl ko ir sustojame įsivaizduodami, kad esame jau puikiai įvaldę važiavimą dviračiu.

Kažkada viena vadovė paklausta, kokias esmines savybes turi geras vadovas, atsakė, kad geras vadovas yra tas, kuris nuolat mokosi ir geba pripažinti savo klaidas. Asmeniškai esu sutikęs begales gerų specialistų, kurie daug investavo į save, tačiau jų tobulėjimą iš esmės stabdė nenoras ar kitos priežastys pripažinti savo klaidas. Tokie vadovai bando daryti verslo pokyčius, nes tai juk yra būtina bei madinga, tačiau faktiškai nuolat plaukia pasroviui, kol galiausiai kompanija tampa priversta atlikti kardinalius verslo pokyčius ir turnaround‘ą.

Todėl, pirma, norint būti verslo pokyčių specialistu, reikia pripažinti savo paties klaidas, nebijoti jų bei inicijuoti pokyčius sau, nuolat pradedant nuo smulkiausių – atsikelti iš lovos kitaip nei įprasta, valytis dantis kita ranka, pasikeisti kėde su kolega, perstumdyti daiktus ant darbastalio ir t.t. Tokiais paprastais būdais treniruosi savo smegenis priimti rimtesnius pokyčius ateityje.

Kita vertus matyt tam tikras frazes reikia pergyventi tam, kad suprastum jų giluminę reikšmę, todėl kiekvieną kartą „užliūliuotas“ sėkmės prisimenu Colin Farell ir Jeff Bridges dainą bei dar geresnę frazę iš jos: „Falling feels like flying for a little while“. Juk taip dažnai užmiegame ant laurų ir net nepajaučiam, kad tam tikru momentu kritimas atrodo kaip skrydis į aukštumas.

Kuo saugiau tu žaidi dabar, tuo rizikingesnė ateitis

Po eilinio laimėto NBA titulo, Lakers atakuojantis gynėjas Kobe Bryant vietoj poilsio vasarą pasirinko treniruotes, pas karjerą baigusį vieną geriausių visų laikų centro puolėją, Hakeem Olajuwon tam, kad išmoktų centro puolėjo žaidimo subtilybių. Hakeem po treniruočių pabrėžė, kad yra sužavėtas Kobe‘s darbo etika ir dėmesiu detalėms, atsižvelgiant į tai, kad daugelis centro puolėjų apskritai neateina pas jį mokytis, nekalbant apie vasaros laikotarpį.

Kobe yra puikus profesionalo pavyzdys, kuris tik pasibaigus sezonui, nuolat savęs klausia, ką aš patobulinsiu kitą sezoną? Ir net jei nepavyksta to, ką mokėsi pritaikyti 100%, jis puikia supranta – nėra nesėkmės, yra tik rezultatas – kad ir neigiamas, bet vis tiek rezultatas.

Šį puikų NLP principą aš ne kartą esu lyginęs Latino šokių judesiams: vienas atgal, du į priekį, du atgal, vienas į priekį, vienas atgal, du priekį ir taip toliau. Taip ir su klaidomis bei mokymųsi – laikui bėgant, nenuleidžiant rankų atsiranda progresas (kad ir mažas), o su laiku ir PROVERŽIS. Žodis, kuriam praktiškai išsiveržti iš teorijos gniaužtų prireikia daug vidinės kantrybės.

Taigi pabaigai ir iki kito karto, kai pradėsime kapstytis Turnaround‘o bei krizių valdymo principuose, užduodu Jums 3 klausimus. Jei norite, pasidalinkite atsakymais komentaruose arba rašykite info@turnaround.lt:

  1. Ką tobulinsite kitą sezoną?
  2. Kokia geriausia klaida šiandien man nutiko ir ko iš jos išmokau?
  3. Kokius 3 labai smulkius asmeninius pokyčius galėčiau atlikti dabar tam, kad treniruočiau savo smegenis rimtesniems pokyčiams?

O tam, kad atsakymus sugeneruotumėte lengviau, fone galite užsileisti jau minėtą “Falling feels like flying for a little while” dainą.

If you enjoyed this post, make sure you subscribe to my RSS feed!