Turnaround. Situacijos įvertinimas – Komanda nr3.

Griežtas, bet teisingas vadovas.

Kai ateini vadovauti verslo įmonei, kuriai reikalingi pokyčiai, kiekvienas Tavo judesys ar veiksmas yra lyg po padidinamuoju stiklu. Esama komanda bando Tave įvertinti bei taip pat testuoja. Pasitikėjimas ateina su laiku, tačiau pradžioje daugumą darbuotojų kausto nežinomybė bei atsargumas. Praeitame straipsnyje rašiau kaip elgtis ir ką reiktų sužinoti pirmųjų individualių susitikimų metu. Tačiau tu kaip naujas vadovas turi ne tik reikalauti, bet ir duoti, suteikti vilties bei kuo greičiau išsklaidyti nežinomybės miglą.

Kita vertus tipinė klaida, vykdant esamos situacijos įvertinimą, yra per greitai pulti į sprendimus bei išankstines nuomones. Todėl pirmųjų susitikimų metu tu turi pademonstruoti optimizmą ir stiprius sprendimo priėmimo įgūdžius, „parduoti“ viltį, bet nepernelyg motyvuoti. Pagrindinė tavo žinutė galėtų skambėti maždaug taip:

Bus nelengva, bus labai sunkių akimirkų, nes įmonei reikalingi pokyčiai, bet dėl to aš ir esu čia. Aš tikiu šitos kompanijos potencialu ir žinau, kad kartu mes rasime būdų, kaip grįžti į pegalių kelią. Lengva yra būti kapitonu ir užsidėti šalmą, kai jūri rami, tačiau tik audrose ir sudėtingose situacijose mes tobulėjame ir galime vadintis lyderiais, todėl jei išliksite iki galo kartu, aš esu tikras, kad tapsite žymiai stipresniais ir patobulėsite dvigubai daugiau nei per visą savo karjerą. Aš turiu aiškią savo strategiją, taisykles bei darbo sistemą, su kuria supažindinsiu artimiausiu metu, tačiau dabar noriu suprasti ir toliau gilintis į įmonės situaciją, todėl bet kokia Jūsų informacija man yra be galo svarbi.

vadovas, personalo valdymasGal ir nebūtina tiek daug pompastikos, tačiau suteikimas vilties, iššūkių ieškojimas, užuomena apie unikalią darbo sistemą bei nugalėtojo mentaliteto atgaivinimas yra puikus derinys, kurį Tu kaip vadovas gali pademonstruoti pirmųjų susitikimų su darbuotojais metu. PVZ. kuomet garsus futbolo treneris, portugalas Jose Mourinho atvyko į „Chelsea“, kiekvienam futbolininkui išsiuntė laišką, kurio apačioje buvo penkių žodžių lygtis:  Motyvacija+Ambicija+Komanda+Dvasia=PASISEKIMAS. Taip jau nuo pat pradžių treneris bandė parodyti savo sistemos nuostatas bei susitelkimą į nugalėtojų mentalitetą.

Naujų talentų ieškojimas įmonės viduje

Džiugu, jei įmonė turi talentų programą, kurioje yra aiškiai įvardinti žemesnėse pozicijose dirbantys, tačiau su dideliu potencialu darbuotojai. Tai galėtų būti puikus pagrindas naujos komandos sudarymui. Tačiau, jei tokios talentų programos nėra, tu pats turi juos atrasti. Tikrai įmonėje yra darbuotojai, kurie sako sau: pagaliau, aš turiu galimybę kažką daugiau įrodyti – būtent tokių ir turi ieškoti. Kaip? MBWA, GEMBA ir geriausia su minimum kelių rangų žemesniais darbuotojais lyginant su tavo tiesioginiais pavaldiniais. Prisimenate tai?

Pašalink PrimaDonn‘as, skatink draugus

Jei tave pasamdė kaip Turnaround vadovą, vadinasi įmonei būtini pokyčiai, tai reiškia, kad kažką turėsi atleisti, kažką paauštinti, tai neišvengiama. Jau esu rašęs, kad sunkiausias, tačiau vienas geriausių sprendimų yra atsisveikinti su Prima Donn‘omis – darbuotojais, kurie nors ir turi didelių gebėjimų bei žinių, tačiau skleidžia neigiamą motyvaciją aplinkai. Tipiškai jie ir bus tie, kurie bandys tave labiausiai testuoti bei visai kaip parodyti savo neigiamą nuostatą tiek į tave, tiek į pokyčius. Reikės kantrybės, tačiau jau nuo pat pradžių turi demonstruoti autoritetą:

  • Pradėk susitikimus su vadovais itin aksti ryte, skatink viršvalandžius.
  • Įvesk naujas taisykles, raštu – tiek sprendimų priėmimo, tiek komunikacijos (pvz. tavo tiesioginiai pavaldiniai tarpusavyje komikuodami elektroniniu paštu, visada turi tave įtraukti į CC) , tiek išlaidų kontrolės.
  • Parodyk, kad tau rūpi – klausk, kokių procedūrų, resursų ar įrankių tavo pavaldiniams trūksta, kad jie galėtų atlikti darbus geriau, greičiau, efektyviau.
  • Komunikuodamas įterpk pavyzdžių iš buvusių verslo įmonių, kuriose tau pavyko pasiekti teigiamų pokyčių.

Galiausiai, tu tikrai rasi draugų, kurie nuo pat pradžių rodys tau nuolankumą. Tokius žmones anksčiau ar vėliau reikės įvertinti – paaukštinti, perkelti į kitą pareigybę, motyvuoti bonusine sistema ir pan. Iš savo patirties galiu patvirtinti, kad norint sėkmingo Turnaround‘o, tau privalu turėti vidinių informatorių ar net „pakalikų“. Turėdamas tokių žmonių, tu gali tiek transliuoti per juos neoficialias žinutes bei komunikuoti, tiek gauti daug naudingos „povandeninės“ informacijos.

komanda, geras vadovasGalvų medžiotojai

Per 2 mėnesius tu turi sukomplektuoti +- savo komandą. Dalį naujų komandos narių rasi įmonės viduje, dalį pasiliksi iš esamos komandos, daliai suteiksi šansą, tačiau yra tikimybė, kad tau reikės pagalbos už įmonės ribų. Su metais bei patirtim galėsi remtis savo svajonių komanda, tai yra žmonės, kurie specializuojasi tam tikrose srityse bei dirbo su tavim kitose įmonėse. Lengviausia būtų bent kelis juos pasikviesti sau į pagalbą lyg kokiame „Greiti ir įsiutę“ filme, kur eilinei užduočiai iš įvairiausių pasaulio kampų susirenka jau eilę metų patikrinta komanda ir tada prasideda stebuklai…

Kitą vertus, yra tikimybė, kad reikės ieškoti darbuotojų iš išorės, todėl kreipkis į Head Hunterius (personalo paieškos specialistus – „galvų medžiotojus“). Nenoriu išsakyti savo subjektyvios nuomonės apie lietuviškas personalo paieškos kompanijas, tačiau svarbiausia:

  • Dirbti pagal sėkmės mokestį, be fiksuoto atlyginimo.
  • Labai aiškiai išdėstyti atrankos kriterijus, reikalavimus, kompetencijas, kurių ieškai. Patvirtinti visą tai raštu.
  • Suprasti, kokiais kanalais yra ieškomi darbuotojai, kokiais būdais, įrankiais Head Hunter‘iai vertina kompetencijas bei dirba su savo duomenų baze.
  • Duoti aiškų tikslą laike iki kada Tau reikia užbaigti atranką. Taip pat galutinį tikslą rekomenduoju suskaidyti į smulkesnius, pvz. kas savaitę jie jums turi atsiųsti x kiekį jau atrinktų CV.

Laukite tęsinio.…kitą kartą apie produktyvumą bei procesus. Tai trečias Turnaround diagnozės žingsnis (po Finansų ir Komandos situacijos įvertinimo).

Šiame straipsnyje stengiausi apimti kuo daugiau naudingų Jums detalių, tačiau patys suprantate, kad nėra lengva 3-4 savaičių darbą sudėti į 5 minučių skaitinį. Todėl, jei norėsite sužinoti konkretesnes detales, kaip atlikti vieną ar kitą Turnaround diagnozės žingsnį, kviečiu siųsti užklausas į info@turnaround.lt. O kituose straipsniuose eisime tolyn – klientų lojalumo bei produktyvumo situacijos įvertinime.

Turnaround.lttai verslo pokyčių ir krizių valdymo tinklaraštis, kuriame rasite naudingų patarimų bei idėjų apie vadovavimą, pardavimų skatinimą, klientų lojalumą, personalo ugdymą, sporto psichologiją bei kitas aktualias šios dienos vadybos ir verslo įžvalgas. Prenumeruokite mūsų naujienas bei skaitykite naujausius straipsnius.

 

If you enjoyed this post, make sure you subscribe to my RSS feed!